środa, 1 stycznia 2014

Inne

WSPÓŁPRACOWNICY 
 
Wasilij Wladimirowicz Mrozow
1903r Petersburg, major NKWD, działacz komunistycznego podziemia w Warszawie, nikt nie wie jakie jest jego prawdziwe zadanie w Warszawie, zamieszany w zbrodnię katyńską.
" I mam wam uwierzyć, że nagle nasz ustrój się spodobał?" 
 Joanna Lewandowska vel Rita Braun
1916r Poznań, likwidatorka, informatorka ze względu na świetną znajomość niemieckiego, często można ją zobaczyć w towarzystwie swojego przełożonego, zaprzysiężona w AK
" Martin czasem zastanawiam się jakim sposobem ty nadal żyjesz."
 
Antek "Szybki" Wola
1919r Warszawa, rykszarz, człowiek orkiestra,  miłośnik teatru i charakteryzacji, starszy szeregowy, zaprzysiężony żołnierz AK
"A jak to wszystko się wreszcie skończy, będę charakteryzatorem teatralnym. Najlepszym w swoim fachu."
 
Robert "Krawiec" Tomaszewski
1908r Otwock, z zawodu krawiec, radiotelegrafista, chorąży artylerii, podczas kampanii wrześniowej obrońca Warszawy, zaprzysiężony żołnierz AK.
"Marcin przestań brać to co bierzesz. Nie widzisz, że TO ciebie wykańcza?"
 Grzegorz "Cerber" Komar
 1911r Częstochowa, fałszerz, przed wojną pływak, uciekinier z rosyjskiego transportu, architekt, kapral, zaprzysiężony żołnierz AK.
"Ja gwarantuję tylko wykonanie papierów. To od właściciela zależy czy się pokapują czy nie."

KRYPTONIMY, PSEUDONIMY (najczęściej używane)
Major Marcin Potocki, Marcin, Huzar, agent M13 - kryptonimy agenta Polskich Sił Zbrojnych i oficera ZWZ/AK(ostatnie używane w depeszach radiowych)
Kurt Mauser, Wolf, agent R35 - kryptonimy niemieckiego agenta Abwehry 
Iwan Maksymowicz Isajew- (fałszywy) informator NKWD
Władysław Niemiec-  "współpracownik" komunistów w Polsce

TWÓRCZOŚĆ
Reportaże:
Olimpiada Hitlera i Goebbelsa- wszystkie reportaże i relacje sportowe zebrane w jedną całość. Nie brak komentarza i śmiałych tez reportera dotyczących olimpiady w Berlinie. Swego czasu artykuł przyspożył mu wielu wrogów jak i przyjaciół. 
Legion Condor w Hiszpanii- reportaż z początków hiszpańskiej wojny domowej u boku niemieckiego Legionu Condor. Reportaże zostały sprzedane polskim i niemieckim gazetom.
Nankin 1937-38- reportaż opisujący okrucieństwo japońskich żołnierzy na ludności cywilnej i obrońcach chińskiego miasta Nankin. Wysłany wcześniej z innym zadaniem przez polską ekhm..."gazetę", zmuszony był zostać z powodu wkroczenia wojsk Japonii. W dużej mierze o powstaniu reportażu zadecydował przypadek
Artykuły:
- sportowe- tu chyba nie ma potrzeby tłumaczenia. 
- satyryczne- wyśmiewanie się głównie z polityki, przesądów, uprzedzeń do innych nacji. Tu duże pole do popisu miały wystąpienia polityków.
- propagandowe- ciemniejsza strona twórczości. Napisał tylko dwa nim wybuchła kampania wrześniowa.
Inne utwory literackie, które może kiedyś zostaną wydane:
Pierwsze, drugie i trzecie...powstanie śląskie- miały to być opisane wydarzenia wszystkich trzech powstań śląskich wzbogacone o wywiady z powstańcami jak i zwykłą ludnością nie związaną z walką. Wstępne projekty zostały wysłane do jednego z wydawnictw, jednak druk wstrzymano z powodu wybuchu wojny.
Wspomnienia- zapiski z podróży i swojego życia. Prawie autobiografia, która nie została wydana bo autor bał się tego, że nie radzi sobie psychicznie, bo nie. Szkice walają się gdzieś w szafce, ciągle są wzbogacane nowymi zapiskami. prawdopodobnie zostanie wydana po wojnie.
[ Wszystko na potrzeby bloga. I ewentualnego punktu zaczepienia.]


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tu warto kliknąć!

Szablon wykonany przez Eveline Dee z Panda Graphics