Wolne postacie

KOBIETYDahlberg Helene

Niemka z krwi i kości, córka prominentnego nazisty. Sprytna, przebiegła kobieta, typ femme fatale, której urodzie trudno się oprzeć mężczyznom o dobrym guście. Jest miłośniczką samochodów, co budzi pewne zdziwienie w otoczeniu, mimo wszystko jednak nikt nie zwraca uwagi na niegroźne hobby - w końcu bardziej interesująca jest nowa sukienka córki sturmbannfuhrera Dahlberga. W czasie wojny Helene poznaje młodego Polaka. Znajomość ta sprawia, że młoda Niemka musi zmienić zdanie co do reżimu nazistów....
To, kim będzie jej wybranek  i jak ułożą się ich losy, pozostawiamy inwencji autora; losy rodziny Dahlberg również będą w gestii osoby, która przejmie tę postać. Proponowane wizerunki:

  • Anna Selezhneva
  • Katya Smirnova

Szymańska Alicja 

W chwili wybuchu wojny była zwyczajną studentką malarstwa, próbowała nawet tworzyć obrazy. Ojciec - rektor Akademii Sztuk Pięknych - wymagał wiele, równie wiele nauczył, ale po jego śmierci w październiku '39 Alicji pozostała tylko garść ubrań, trzy fotografie i ukochana fajka, z której profesor Szymański zwykł palić. Matka, przed wojną nauczycielka polskiego, jako jedna z pierwszych zacznie tworzyć tajne komplety. To, czy i w jaki sposób będzie prześladowana, kwestię rodzeństwa Alicji oraz jej wybranka serca pozostawiamy osobie, która przejmie tę postać. Proponowane wizerunki:
  •  Judith Bedard
  •  Anna Lutoskin


Köbler Anke-Kathrin

Stenotypistka, przepisująca materiały w siedzibie gestapo, zakochana bez wzajemności w sturmbannfuhrerze Matthiasie Anwardenie, liczy na szczęśliwe małżeństwo - oto cała Anke. Ponieważ imię to było źle widziane w pracy jako "mało aryjskie", w dowodzie dopisała sobie jeszcze imię Kathrin. Ma 30 lat i (ku rozpaczy starszych braci, zagorzałych nazistów) dotąd nie zdołała znaleźć sobie męża. W Powstaniu Warszawskim będzie brać udział po...stronie polskiej. Motywy, które ją do tego skłoniły, wojenne losy oraz życie w komunistycznym NRD pozostawiamy - tak, jak poprzednio - autorowi. Proponowane wizerunki:

  • Gemma Arterton


  Wendy Wright (Wanda Chmielewska) 


Ciemnowłosa dwudziestosześciolatka o zapadających w pamięć, choć może nieco zbyt ostrych rysach twarzy. Z pochodzenia Polka, warszawianka. Żona Anglika, żołnierza Lukasa Wrighta. Jeszcze przed rozpoczęciem wojny zamieszkała z nim na Wyspach Brytyjskich. Zaszczepiła w mężu swoistą miłość do Polski. Zakochana do szaleństwa, nie uwierzyła, kiedy otrzymała od władz brytyjskich zawiadomienie o śmierci męża w czasie jednej z wojennych operacji. Wróciła do swojej dawnej ojczyzny. Dopiero tam, zupełnie przypadkiem, do jej uszu dojdą wieści o Angliku, który przedstawiał się jako Lukas w gronie polskich partyzantów. Odżyje w niej nadzieja.
Jest tylko jeden problem. Wendy nie wie, że jej mąż był szpiegiem. Nie ma także pojęcia, że podczas misji w Generalnym Gubernatorstwie został schwytany przez Niemców, a człowiek, który przez pewien czas używał jego tożsamości to jeden z Niemców. 

 

 

                        MĘŻCZYŹNI 

 


Andrzejewski Tomasz, ps. "Konrad Wallenrod"
Jeden z tych, o których mówi się "są z pokolenia Kolumbów". Uczciwy, przystojny, mądry dwudziestodwulatek -  z przekonania socjalista, syn żołnierza Legionów i pielęgniarki. Zdolny dziennikarz, pisywał do gazet w Radomiu, Lublinie, Poznaniu i Gdyni. Obecnie służy w polskiej marynarce wojennej - najpierw był na "Sępie", potem przekomenderowali go na "Wilka". Miał o trzy minuty młodszego bliźniaka - Aleksandra, którego Niemcy rozstrzelali w publicznej egzekucji w Warszawie i siostrę Agnieszkę (zmarła na gruźlicę w styczniu '40). Czemu Konrad Wallenrod? Bo lubi ten poemat, ot co.

  •  Montgomery Cliff
  • Jan Wieczorkowski 

Gorzewski Antoni, ps. "Antek"
Jeszcze do niedawna dwudziestodwuletni niepoprawny optymista, uparciuch i typ takiego, "co to sam na cały oddział wrogów pójdzie". Polak ze wschodnich kresów II Rzeczypospolitej (konkretnie z okolic Brześcia). Cała wieś (oprócz głównej zainteresowanej) wiedziała, że kocha się w Jekaterinie, młodszej siostrze Jurija, częściowo spolonizowanego Białorusina, kolegi Antka z partyzanckiego oddziału wchodzącego w skład Batalionów Chłopskich. Do autora należy decyzja, czy kolejne okupacje (sowiecka i niemiecka) i późniejsze rozpracowanie części grupy przez Niemców zmienią jego podejście do życia. Istotne jest to, że jako pierwsza z grupy wpadła właśnie Jekaterina, pełniąca funkcję łączniczki. Wśród ocalałych członków grupy krążą pogłoski, że dziewczyna mogła ich zdradzić. Antek jest prawdopodobnie jedynym (prócz Jurija), który w to nie wierzy - tym bardziej, że rodzina Jekateriny trafiła do Auschwitz w wyniku rewizji w ich domu. Pewnego dnia chłopak dostaje wiadomość od Jekateriny. Dziewczyna pisze, że jest "w miejscu, o którym najwięcej opowiadał "Cień"". Chodzi o Warszawę.

von Steinbeck Reinhard
Niemiec z krwi i kości, czysty Aryjczyk, metr siedemdziesiąt osiem rozsądku i taktu. 31-letni sekretarz pewnego oficera, jego słabością będzie rak mózgu, który wykryją u niego najlepsi lekarze w trzy miesiące po przybyciu do Warszawy.  Ma podejrzane skłonności ku dwudziestoletnim, rudowłosym kobietom, lubi dobre wino, a pod podwójnym dnem szuflady ukrywa zdjęcie tajemniczego mężczyzny. Będzie chciał rozgryźć polską konspirację (mimo cichych wyrzutów sumienia), ale choroba zweryfikuje te plany. Pojawi się pytanie: czy chce dalej prowadzić takie życie? Może pogodzi się z ojcem, konserwatystą i zatwardziałym katolikiem? To, czy Hannes i Liselotte wybaczą synowi w obliczu jego śmierci, czy zdąży nawiązać jakiś romans lub nie, pozostawiam samemu autorowi. 

  • Wygląd dowolny, acz dobrze byłoby, gdyby miał jasne włosy i niebieskie oczy :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tu warto kliknąć!

Szablon wykonany przez Eveline Dee z Panda Graphics