Źródła

Warto tu zajrzeć - tu znajdują się przydatne linki, filmy, obrazy, które pomogą Wam lepiej zrozumieć II wojnę światową, jej realia i inne rzeczy. Jeżeli uważacie, że coś pominęłyśmy lub chcecie coś dodać, jak najbardziej możecie podawać w komentarzach swoje propozycje :3
TEKSTY

Polska:
"Okupacja Zamojszczyzny we wspomnieniach jej mieszkańców" - wspomnienia żołnierzy AK, Batalionów Chłopskich i cywili.
"Kalendarium II wojny światowej" - spis wydarzeń w Polsce
"W znienawidzonym mundurze" - strona poświęcona Polakom wcielonym do Wehrmachtu
"Górnoślązak w mundurze SS" - wywiad ze Ślązakiem służącym w Waffen-SS.
"Auschwitz-Birkenau" - strona obozu koncentracyjnego. Sporo informacji, m.in. o "kategoriach" ludzi, o warunkach życia w obozie, o tym, kto do niego trafiał itd.
Projekt "Świadkowie Historii" - relacje Polaków dotyczące różnych tematów z czasów II wojny światowej i czasów powojennych.
Wspomnienia Janiny Wierzbickiej-Kopeć - łączniczki Łukasza Cieplińskiego
Bombardowanie Warszawy
Rozmowa z łączniczką AK Stanisławą Nowak, pseudonim "Emilka"
Oficjalna strona Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego

Niemcy:

"Dzieci Hitlera" - tekst poświęcony rodzinom, zwłaszcza dzieciom przywódców III Rzeszy. Nie mam linku do dokumentu w formie internetowej, mogę wysłać go mailem w załączniku.
Guy Sajer: "Zapomniany żołnierz" - wspomnienia młodego żołnierza Wehrmachtu w formie książki-pamiętnika. Dobre źródło, daje wyobrażenie o tym, jak wyglądała wojna. Guy opowiada głównie o swoich przeżyciach w Rosji, o Polsce jest bodajże jeden fragment. Podobnie jak w wypadku poprzedniej pozycji - nie mam linku, mogę przesłać mailem.
"Taśmy Wehrmachtu" - urywki na podstawie taśm z alianckiego obozu jenieckiego. Opisane  zbrodnie Wehrmachtu.
"Wspomnienia sapera - Mathiasa Schenka" - Powstanie Warszawskie z punktu widzenia Niemca (a raczej Belga w służbie niemieckiej).

Inne narodowości:
"Wywiad z żołnierzem Legionu Estońskiego SS"

Świat:
stopnie wojskowe - ktoś odwalił kawał dobrej roboty. Co prawda jest to spis rang na forum, ale są one zgodne z autentycznymi wojskowymi stopniami w czasach II wojny światowej.
Moda damska w okresie II wojny światowej

GRAFIKA

Powstanie Warszawskie - mapa Warszawy - niestety, kiepska jakość
Archiwum map WIG - mapy niemieckie z lat 1919 - 1945
Archiwum map WIG - mapy alianckie
Polityczna mapa Europy - lata (1944-1945)

FILMY

"Polskie drogi" - serial składający się z 11 odcinków każdy po ok. 1,5 h. Nie jest nowy, ale naprawdę dobrze się go ogląda. Niezłe studium różnych postaw Polaków w czasie wojny.
"Walkiria" - film dotyczący ruchu oporu w nazistowskich Niemczech, wyprodukowany stosunkowo niedawno; mimo pewnych niezgodności warto go sobie obejrzeć, postacie historyczne są tam ukazane w interesujący sposób.
A ze starszych:
 "Kolumbowie" - serial na podstawie książki Romana Bratnego, warto sobie obejrzeć, bo pokazuje ciekawy obraz młodych ludzi zmuszonych do brania udziału w wojnie.
"Stawka większa niż życie" - serial o przygodach niemieckiego agenta, wprawdzie propagandowy, ale da się oglądać.
"Złodziejka książek" - film na podstawie książki Markusa Zusaka, znany pewnie wszystkim ;) Opowiada o dziewczynce z ubogiej, niemieckiej rodziny, kradnącej książki, które mają być spalone przez nazistów. Fajne studium charakterów Niemców i pokazuje realia życia III Rzeszy.
"Chłopiec w pasiastej piżamie" - ta produkcja prezentuje życie obozowe oczami dwóch małych chłopców, Niemca i Żyda. Ciekawe spojrzenie na kwestię Holokaustu.


                                                                PRZYDATNE LINKI

Generator imion i nazwisk niemieckich - dla mniej kreatywnych twórców, którzy na gwałt potrzebują dobrego nazwiska lub imienia dla swojej postaci. Zachęcamy jednak, żeby korzystać z niego z umiarem i rozsądnie.

Genealogie - czyli z czego warto korzystać, kiedy kompletnie nie mamy pomysłu np. na nazwisko dla NPC'a, swojej postaci, a chcemy ją stworzyć realistycznie. Podkreślamy jednak, że  zarówno tego linku, jak i powyższego powinno się używać z umiarem - bądźmy kreatywni, mądrzejsi od komputerów! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tu warto kliknąć!

Szablon wykonany przez Eveline Dee z Panda Graphics